5 טיפים לכתיבת חוזה שכירות חוקי לדירה

אם אתם בעלי נכס ומעוניינים להשכיר את הדירה, מוטב שתדעו כיצד לכתוב חוזה שכירות תקני, שיגן עליכם במקרה הצורך. חשוב להקדיש זמן ומחשבה לכתיבת החוזה, ולהיעזר בעורך דין על מנת להתאים את החוזה אליכם ואל הדירה באופן האידיאלי ביותר. אספנו בעבורכם 5 טיפים חשובים שיסייעו לכם לכתוב את חוזה השכירות. שנתחיל?

  1. התאימו את החוזה לפרק זמן ההשכרה

יש הבדל בין השכרה לטווח ארוך לבין השכרה לטווח קצר, שהרי ישנן משפחות שיעדיפו לחתום על חוזה שכירות ל5 שנים, ואילו זוגות צעירים יעדיפו לחתום על חוזה לשנה אחת בלבד. החוזה חייב להיות מותאם למשך זמן ההשכרה, ולו כדי שיתאים הן בעבורכם והן בעבור הדיירים. מבקשים דוגמא? למשל עבודות תחזוקה לבניין (מה שעשוי לקרות לאורך 5 שנים אך פחות סביר שיקרה במשך שנה אחת).

  1. הגדירו חוקים ברורים

חשוב להגדיר בחוזה מה מצופה מהדיירים, וכיצד מצופה מהם להתנהג במהלך ההשכרה ובתום החוזה (למשל להשאיר דירה נקייה ומסוידת), כשיש לדאוג לסעיף בולט הדם בתקנות שמגנות עליכם כבעלי הדירה, שכן אלו הן תקנות פינוי מושכר.

  1. בקשו ערבות בסכום הגיוני

לא מעט בעלי דירות מבקשים ערבות או צ'ק פיקדון בסכומים גבוהים, מה שגורם לדיירים רבים לוותר על השכרת הדירה. ובכן, אכן צ'ק הפיקדון הוא חשוב, אך יש להתאים אותו לגובה השכירות החודשית ולוודא שהסכום אינו גבוה מידי.

  1. היעזרו בעורך דין

נכון, לרוב נהוג להדפיס חוזה שכירות סטנדרטי ולהשתמש בו, אבל זה בהחלט מאוד חשוב לכתוב את החוזה לצד עורך דין שבקיא בתחום, ולו כדי שתוכלו לדעת בוודאות שמדובר בחוזה חוקי ובעל תוקף בבית משפט.

  1. עזיבה מוקדמת בהתראה מראש

אחד הדברים שעשויים להיות מאתגרים הוא כשהדיירים מבקשים לעזוב לפני סוף החוזה, מה שעלול להשאיר אתכם ללא הכנסה, ולגרום לכם לפצוח בתהליך לחיפוש דיירים. הגדירו בחוזה שעל הדיירים להודיע 3 חודשים לפני עזיבת חוזה, ולו כדי שתוכלו לפרסם את הדירה בזמן ולמצוא מחליפים.

 

חוזה שכירות לדירה חייב להגן על כל זכויותיכם ולאפשר לכם לתבוע במידת הצורך. חשוב שכל דבר שסוכם מול הדיירים יהיה כתוב בחוזה, גם אם יש צורך לבצע עריכה במסמך ולהחתים את הדיירים מחדש. בהצלחה.

אולי יעניין אתכם?