עסק עם המשפחה, נכון או לא?

המאמר באדיבות איה לחמי יועצים

אנשים רבים מתלבטים בשאלה- האם כדאי להקים עסק עם המשפחה? מצד אחד, מדובר כמובן על יתרון עצום, היות וכל השותפים בעסק מכירים היטב אחד את השני ורמת האמון ביניהם גבוהה ביותר. מצד שני, מדובר על סיכון מסוים, היות ולא פעם ענייני כספים וענייני עסקים מובילים לריבים ומחלוקות, דבר שעלול להשפיע על היחסים בין בני המשפחה. אין כמובן תשובה ברורה האם כדאי להיכנס להרפתקה מהסוג הזה עם בן משפחה, אך ניתן לבחון את היתרונות והחסרונות השונים של עסק משפחתי.

יתרונות וחסרונות של עסק עם המשפחה

אחד היתרונות הברורים ביותר, הוא העובדה שעסק משפחתי מנוהל לא רק על בסיס אינטרס כלכלי, אלא מתוך חברות, כבוד והערכה של כל המעורבים בכך. בעסקים מסוג זה, בדרך כלל לא מגיעים למחלוקות על כמה מאות שקלים למשל, היות ומדובר על סכומים זניחים יחסית אשר בכל מקרה נשארים בתוך המשפחה. בני המשפחה נוטים יותר לוותר אחד לשני על מנת לשמור על טיב היחסים ביניהם, דבר שמאפשר לעסק לפרוח בצורה זורמת וחלקה יותר. כמובן שהכול תלוי מראש בטיב היחסים בין בני המשפחה ורמת התקשורת ביניהם. במידה ומדובר על יחסים קרובים, העסק ככל הנראה ירוויח מכך והקשרים רק יתחזקו, אך אם מדובר על קשר בעייתי, עדיף כנראה לוותר על ההרפתקה היות ופתיחת עסק משותף תוביל ככל הנראה לריבים ענקיים ולניתוק מוחלט. חשוב להבין כי בכל עסק יהיו בעיות מסוימות וקשיים שתאלצו לפתור אותם ביחד עם השותף. אך בעוד שבעסק רגיל הדברים יתנהלו ללא אמוציות מיותרות, בעסק משפחתי הרגשות ללא ספק ישפיעו על ההחלטות שתקבלו. לכן משפחות שאינן מסוגלות לדבר על רגשות ועל דברים שמפריעים, לא כדאי להם להיכנס לעסקים מסוג זה.

לסיכום, ניתן למצוא לא מעט יתרונות, כמו גם לא מעט חסרונות, כאשר מדובר על עסק עם המשפחה. מצד אחד נראה כי מדובר על שילוב מעולה של אמון, כבוד הדדי וקשרים חזקים המבוססים על דם. מצד שני, מדובר על סיכון מסוים לקשר המשפחתי, היות ועסקים עלולים להיכשל דבר שעלול להשפיע על כל המשפחה, ולכן מומלץ להיעזר בשירותים של חברה לייעוץ לעסקים משפחתיים.

אולי יעניין אתכם?

קניית לייקים ישראלים

חברה יכולה להשתמש בלייקים כדי למקד לנישה או יעד ספציפיים. במאמר זה נדבר על קניית לייקים ישראלים. זה נושא נפוץ מאוד בעולם השיווק והוא קשור

קרא עוד »

אלוורה הרבלייף

אלוורה הרבלייף הוא תוסף צמחי מרפא, המכיל תמציות של צמחי מרפא. המרכיבים העיקריים הם אלוורה וצמחים נוספים. זהו מוצר טבעי המבוסס על אלוורה. זהו המשקה

קרא עוד »