מוטי פלד: איך עובדת קבוצת רכישה

בעשור האחרון, אנחנו שומעים יותר ויותר את הביטוי קבוצת רכישה. מה שהתחיל בתחום הנדל"ן התפתח עם השנים גם לתחומים אחרים, בין אם זה כלי רכב, מוצרי אלקטרוניקה, חבילות נופש ועוד.

למעשה, קבוצת רכישה היא לא דבר חדש, השינוי הוא בשם ובמובנים מסוימים בדרך בה היא מתארגנת, אך למעשה מזה שנים רבות אנחנו יכולים למצוא דוגמאות של קבוצות מסוג זה. למשל בכל מה שקשור לביטוחים קבוצתיים או מועדוני לקוחות ספציפיים כמו של ארגון חבר ועוד.

קבוצת רכישה, היא קבוצה של אנשים שמתאגדת ביחד במטרה לרכוש מוצר מסוים בתנאים שישרתו את כל חברי הקבוצה. במקרה של נדל"ן הכוונה היא, שקבוצת חברים או בני משפחה מתאגדים ביחד ומחליטים לרכוש מבנה מסוים מקבלן, כך שתנאי המכירה יהיו הרבה יותר נוחים עבורם. במקום שכל אחד יבצע את העסקה מול הקבלן בעצמו כמו מוטי פלד, הם ניגשים ביחד כקבוצה ואז יש להם סיכוי להוריד את העלויות וליהנות מתנאים הרבה יותר טובים.

 

כיצד עושים את זה בצורה נכונה

ראשית, חשוב מאוד שכל חברי הקבוצה יהיו בקו אחד. כלומר, חשוב שכל חברי הקבוצה יתאגדו, יסכימו על כללים משותפים ואז יבצעו את התהליך באופן כזה שישרת את כל חברי הקבוצה. אחרת הוויכוחים ביניהם עלולים לפרק את הקבוצה.

שנית, חשוב לבחון את כל הבירוקרטיה שקשורה לזה, למשל, על שם מי רושמים את המבנה ואת הנכסים בו, מה קורה אם אחד מחברי הקבוצה מעוניין למכור את הנכס שלו לגורם חיצוני ועוד. צריך לציין, ישנם מבנים שמיועדים ספציפית לקבוצות רכישה על פי הסכמה עם הקבלן, כך שגורם חיצוני לא יכול לרכוש נכס במבנה, אלא רק חבר בקבוצה יכול לעשות זאת.

 

קראו עוד על מוטי פלד.

אולי יעניין אתכם?