איזה פיצויים אפשר לקבל בתביעת נזיקין?

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

תביעת נזיקין היא התביעה הפופולארית והנפוצה ביותר בתחום האזרחי. מדובר על תביעות נזיקין שמוגשות בין אזרחים, בין אזרחים לחברות מסחריות או להיפך, בין אזרחים לרשויות או בין הרשויות לחברות וגורמים אחרים.

מה שעומד בבסיס תביעת נזיקין הוא הרעיון שאם אדם פגע באדם אחר או ברכושו, עליו לשלם לו פיצוי מסוים בגין הנזק שנוצר. זה יכול להיות פיצוי בגין נזק פיזי, למשל במקרים של רשלנות רפואית, תאונה או כל דבר אחר, זה יכול להיות פיצוי בגין נזק נפשי, למשל אם נגרמת טראומה או כל דבר אחר שמשפיע בצד המנטאלי, הנפשי, וכן זה יכול להיות נזק בגין פגיעה ברכוש, תאונה, חבלה וכדומה.

חשוב לציין, גם במקרים של פגיעה בשם בית המשפט נדרש לדון בשאלה האם מגיע לתובע פיצוי כספי. למשל, תביעות דיבה, לשון הרע, מתבססות על העיקרון שחלה פגיעה על ידי הנתבע בתובע ולכן הוא זכאי לקבל פיצוי הולם על כך. במקרים מסוימים, לצד הפיצוי הנתבע יצטרך גם לפרסם התנצלות או צורת ביטוי אחרת בה הוא מודה שטעה והטעה.

 

אילו פיצויים אפשר לקבל בתביעה?

בעיקרון מדובר על פיצוי כספי או פיצוי בסדר גודל דומה לכסף. כשמדובר על תביעות גדולות, משמעותיות, יכול בית המשפט להחליט על פיצוי כספי בסדר גודל מסוים. לעומת זאת, יש מקרים בהם הוא ידרוש מהנתבע להעניק לתובע פיצוי בסדר גודל דומה. דוגמא לכך, אם נניח לקוח רכש מוצר וניזוק, אז הוא יכול לקבל זיכוי לרכישת מוצר אחר בעלות דומה לגודל הנזק שנגרם לו.

בכל מקרה, אין אחידות, כלומר, גודל הפיצוי איננו דומה בכל מקרה אלא זה ביחס לסוג הנזק שנגרם על פי החלטת בית המשפט.

אולי יעניין אתכם?

למה צריך הדפסה על חולצות

שירות הדפסה על חולצות יהיה חיוני עבור אלו מכם שירצו לחזק את תחושת השייכות של העובדים שלהם לעסק וזאת לצד כך שגם תוכלו לראות כי

קרא עוד »

סוגים של פסי האטה

המצאות כמו מהמורות או פסי האטה לצורך בקרת מהירות של רכבים הנוסעים באזורים מיושבים ובקרבה למקומות מגורים, בתי ספר וגנים אינן אהודות במיוחד. בעוד שהם

קרא עוד »