מתי חשוב לכתוב תוכנית עסקית?

אחד הכלים המשמעותיים ביותר שעומדים לרשות בעלי עסקים, לצורך פיתוח העסק שלהם בשלבים שונים, זו תוכנית עסקית. מדובר אומנם בכלי תיאורטי על פניו, אך הוא ישמש אותם לצורך ביצוע תהליכים שונים בפועל, תהליכים שמטרתם לקדם את העסק שלהם באופנים שונים. 

תוכנית עסקית מיועדת להציג תמונה של העסק, בין אם זה בכל מה שיש לעסק, כל המשאבים והנתונים שעומדים לרשותו ובין אם זה בכל מה שקשור להיבטים עתידיים, כלומר, מה בדיוק בעל העסק רוצה לעשות, כיצד הוא רוצה לפעול, מה התוכניות שלו בשביל לקדם את העסק למקומות כאלה ואחרים. 

לפני שאנחנו נסביר מתי נכתוב תוכנית כזו ולמה, חשוב להדגיש, כתיבת תוכנית יכולה להתבצע על ידי בעל העסק או גורמים מתוך העסק, אך הכתיבה יכולה להתבצע גם על ידי גורמים אחרים.
למשל, אפשר לשכור יועצים מקצועיים שיכתבו את התוכנית ואפשר לשכור אנשים שמתמחים בכתיבת תוכן. הכל בהתאם להנחיות ומאפיינים שונים שבעל העסק יציג בפניהם.
לדוגמה, תוכלו לחפש באתר EZGRADE שירותים של כתיבת תוכן מקצועי!

מתי נכתוב תוכנית עסקית ולמה אנחנו צריכים את זה?

חוזה שכירות חוקי לדירה

תוכנית עסקית, אמורה על פניו להיות סוג של מדריך אשר יעזור לנו להבין כיצד לקדם את העסק קדימה, להציג לנו קווים כלליים מה התוכנית ואיך אנחנו אמורים להגשים אותה. מעבר לזה, היא אמורה לספק תמונה של מצב העסק. כך מי שיקרא את התוכנית, ידע באיזה מצב הוא נמצא ואיך אפשר להתנהל עם העסק במצבים שונים. 

השאלה הנשאלת היא, מתי אנחנו נכתוב תוכנית עסקית, לשם מה. כאן אפשר למצוא כמה נקודות. 

למשל, כתיבת תוכנית עסקית תתבצע אם אנחנו רוצים לפנות אל משקיעים במטרה שישקיעו בעסק שלנו או ירכשו אותו. אז אנחנו נציג בפניהם את העסק דרך התוכנית, בנוסף לדרכים אחרות, וכך הם יוכלו להחליט האם להשקיע בעסק שלנו או לא. 

כמו כן, אנחנו נכתוב תוכנית עסקית אם נרצה לקבל הלוואה מגורם בנקאי או אחר. לעיתים זה נדרש, בשביל שהגורם המלווה ידע במה הוא משקיע את כספו והאם משתלם לו לעשות את זה, על פי התוכנית שלנו. 

 

אולי יעניין אתכם?