טיפול פסיכולוגי בזום – עד כמה זה אפקטיבי?

טיפולים פסיכולוגיים כבר אינם מילה גסה ולא צריך להתחבא או להסתיר את העובדה שאנו הולכים לפסיכולוג. עידן הקורונה שהעביר רבים מהמטפלים והמטופלים לזום רק הפך את השירות לנגיש יותר עבור רבים והשאלה היא האם טיפול פסיכולוגי בזום הוא גם אפקטיבי?

הדרך לבחון אפקטיביות של טיפול כוללת מספר אלמנטים

לטיפול פסיכולוגי בזום יש יתרונות לא מעטים ביניהם חסכון בכסף, זמן ופקקים, חשיפה גדולה יותר לאוכלוסייה שלא הצליחה להגיע לטיפולים ועוד, היבטים המעידים על כך שלפחות מהבחינה הלוגיסטית הטיפול בזום אכן עובד. השאלה היא האם הוא מתאים לכל אדם ולכל סוג של טיפול?

המטופל – מי המטופל, האם אדם שבפעם הראשונה מגיע לטיפול פסיכולוגי או שכבר מכיר את הפורמט, מהם הסוגיות בגינן הוא מבקש להגיע לטיפול ומה הצרכים שלו.

המטפל – האם מדובר במטפל שמכיר מספיק את הטכנולוגיה, האם ידע להתמודד עם ניתוקים של המחשב, האם יש לו תוכנית מגירה למצב שהטיפול יפסק מסיבה כלשהי. ראו כאן לדוגמה פסיכולוגית דתית!

סוג הטיפול – קיימים טיפולים רבים ושונים והשאלה היא האם הטיפול מותאם למטופל הספציפי הזה והאם הטיפול מותאם לזום. לא כל טיפול אונליין מתאים לביצוע ולא כל מטופל מגיב באותו אופן לכל טיפול.

התמונה המלאה – כיצד משתלבים כל האלמנטים הללו יחד, כימיה נהדרת בין מטופל למטפל עם טיפול שאינו מתאים, לא תעבוד. טיפול מעולה כשאין כימיה בין המטופל למטפל גם לא תעבוד. התמונה המלאה צריכה להיות שילוב הרמוני של שלושת האלמנטים הללו, שאגב, מתקיימים בקליניקה בטיפול פרונטלי, אך לא נבחנו מספיק בטיפול בזום.

לסיכום

מחקרים מראים כי טיפול פסיכולוגי בזום יכול להיות אפקטיבי לחלק מהבעיות אך נדרשים עוד מחקרים לגיבוש אמירה חד-משמעית.

אולי יעניין אתכם?