כאשר מוכרים דירה בטח כאשר יש רווח כתוצאה מהמכירה, המדינה רואה בכך עסקה לכל דבר ודורשת תשלום מס על הרווחים, מס זה נקרא מס שבח.

המדינה מאפשרת לשלם את המס בתשלום אחד או לפרוס אותו לתשלומים, יש אנשים שפריסת התשלומים מתאימה להם ויש כאלו שפחות וכמובן שכמו כל דבר, גם לעיניין פריסת מס השבח יש יתרונות ויש חסרונות.

מה זה בכלל מס שבח ועל מה הוא חל?

בספר החוקים של מדינת ישראל חוקים שונים בין היתר חוקים הקשורים למיסוי מקרקעין. אחד מסעיפי החוק מדבר על תשלום מס על רווח שעשה אדם ממכירת נכס למעט מקרים שונים המפורטים בחוק.

בנוסף יש התייחסות לגובה המס ויש מצבים בהם המס נמוך יותר בשל נקודות זיכוי המגיעות לאדם, הוצאות מוכרות בהקשר של הנכס והעסקה וכדומה.

כאשר יש צורך לשלם מס שבח, יש אפשרות לשלם אותו בתשלום חד פעמי או לפרוס את התשלום למספר תשלומים.

מה היתרונות של פריסת מס שבח?

לפריסה של תשלום מס שבח יש יתרונות שונים העיקרי שבהם הוא בהקשר של מדרגות המס, למשל כאשר פורסים את תשלום מס השבח למספר שנים.

נכון לעכשיו עד 4 שנים, זה עוזר לנישום להישאר במדרגות המס הנמוכות יותר ולנצל אותן במקום לקפוץ למדרכות המס הגבוהות יותר שיכולות להגיע גם ל- 50% מס. כל זאת בכפוף לכך שהמוכר הוא תושב ישראל.

מה החסרונות של פריסת מס שבח?

לפריסת מס שבח יש יתרונות אך כמו בכל דבר יש לה גם חסרונות. למשל יש מצבים בהם משתנה מצבו או מעמדו של אדם ממועד מכירת הנכס ועד לסיום התשלומים למשל שינוי בסטטוס של אדם מבחינה של נכות או תושבות חוץ מה שיכול להשפיע על נושא המיסוי שלו.

על כן, מומלץ לפנות אל ייעוץ מס שבח, על מנת להבטיח התנהלות נכונה שתחסוך זמן והוצאות מיותרות.