תביעה ייצוגית – איך זה עובד?

מפעם לפעם אנו שומעים בטלוויזיה ובתקשורת בכלל על תביעות ייצוגיות. חלקן נדחות או מסולקות, אחרות מגיעות להסדרים וחלק מגיעים אף לפסק דין ועשויות לשנות התנהלות של חברות וגופים שונים. תביעה ייצוגית היא למעשה תביעה כמו כל תביעה אחרת, רק של אדם המייצג קבוצה של אנשים. מדוע אם כן לא כל אדם תובע בעצמו את אותו הגוף? כיוון שלעתים רבות הפיצוי הפרטי הינו קטן מדי בכדי להתחיל הליך של תביעה. התובע לעומת זאת, בהנחה שהתביעה מוכרזת כתביעה ייצוגית, זוכה לרוב לפיצוי גבוה יותר על טרחתו.

איך מגיעים תביעה ייצוגית?

התביעה מוגשת כמו כל תביעה אחרת. כדי שהתביעה תהפוך לייצוגית צריך לבקש הכרה של התביעה כייצוגית ובמידה והתביעה עומדת בקריטריונים הנדרשים היא תוכרז כייצוגית. בין היתר: 

  • על התובע להיות בעל עילה אישית לתביעה.
  • בית המשפט צריך להכיר שיש עילה לתביעה.
  • בתביעה ייצוגית בית המשפט צריך להכיר בעילה משותפת לתביעה ושיש קבוצה מספיקה גדולה של אנשים שנפגעו כתוצאה מאותה פעולה שגררה את התביעה.
  • הגמול יהיה אחיד לכל הקבוצה.
  • התובע אינו תובע סדרתי, רודף בצע, מחפש פרסום וכו'.

הגמול בתביעה:

הפיצויים בתביעה ייצוגית אם בית המשפט יחליט על פסק דין של פיצוי/הסדר/גמול כלשהו הוא יהיה גמול אחיד לכל הקבוצה שנפגעה כתוצאה מפעילות הארגון/החברה גם אם אלה לא נקטו חלק פעיל בהליך התביעה. לדוגמה: אם חברת סלולר או אינטרנט למשל נתבעה והפסידה בתביעה הייצוגית והוחלט על פיצוי כלשהו, כל לקוחות החברה/הקבוצה של אנשים השייכים לנושא התביעה יזכו בפיצוי. גם אם אלה בכלל לא היו קשורים לתביעה או לקחו בה חלק.

אגרת תביעה ייצוגית:

כדי למנוע ריבוי תביעות ייצוגיות או תביעות סרק החליטה הממשלה על אגרת תביעה ייצוגית. אגרה זו משתנה בהתאם לבית המשפט אליו מוגשת התביעה ומגיעה לסכומים יחסית גבוהים. למידע נוסף פנו לעורך דין נדל"ן

אולי יעניין אתכם?