המונח ביקורת פנימית, נשמע אולי כמונח מתחום הפסיכולוגיה או מתחום האימון, אך כפי שאנחנו יודעים מדובר על מונח בעל משמעות רבה בכל מה שקשור לעולם החשבונאות.

כל משרד רואה חשבון שמועסק על ידי עסק מסוים או על ידי בעל מקצוע, מבצע ביקורת פנימית אחת לכמה זמן, זאת בשביל לוודא שכל הספרים מנוהלים בצורה נכונה ולא שוכחים שום פרט ושום דבר, אשר יכול להשפיע כך או אחרת בעתיד על התנהלות העסק, גם מבחינת החוק.

ביקורת פנימית הוא תהליך שרואי חשבון עורכים בשביל לוודא שהספרים של העסק כתובים ומסודרים כמו שצריך. הן בהקשר של הוצאות והכנסות, ופרטים אחרים שקשורים לחשבונאות, כולל חשבונות בנק, כולל מלאי וכדומה. כל דבר שמתבצע תחת החסות של העסק צריך להיות כתוב בספרים מאחר וזה חייב להיות מדווח, לכן גם לכל פעולה חייבת להיות אסמכתא, אחרת אי אפשר להוכיח שהיא אכן התבצעה. במסגרת ביקורת פנימית, מבצעים את כל הבדיקות הנדרשות, כך אם יהיה צורך להגיש את הספרים לבדיקה, הכל יהיה מסודר ומאורגן.

חשוב לבצע ביקורת כזו מעת לעת, על פי הצורך, כך אם מס הכנסה מחליט לעשות ביקורת פתע בעסק, אז אנחנו לא נמצא את עצמנו במצב שאין לנו הסבר למה דברים כתובים כך ולא אחרת, למה הדברים לא דווחו כמו שצריך ועוד. אנחנו צריכים לזכור, אי דיווח דינה עבירה פלילית, גם אם אנחנו טוענים שלא ידענו או שכחנו או כל דבר אחר, יכול להיות שבהמשך התהליך יפחיתו בעונש ויאפשרו לנו לצאת מזה בצורה טובה, אך בסופו של דבר, אם אנחנו לא נבצע את התהליך כמו שצריך, אנחנו עלולים למצוא את עצמנו בבעיה, גם מבחינה מקצועית וגם מבחינה אישית.

לפני חשוב להדגיש, על מנת לבצע ביקורת פנימית כמו שצריך, אז גם מהצד של רואי חשבון יש להתעכב על כל פרט וכמובן לבצע את התהליך בצורה מסודרת, מאורגנת ומקצועית, וגם מהצד שלנו, הדברים צריכים להתבצע על פי הספר, לא להסתיר דבר ולא לשנות שום פרט. כל דבר חייב להתבצע בצורה נכונה.