פחד קהל או במה הוא מהסוג הנפוץ והמוכר של חרדה, המתייחס לתחושת פחד והיסוס בעת הצגת בפני קהל. תסמיני החרדה הללו עשויים להיות פיזיים, רגשיים או שניהם. במצבים חמורים יותר, הם יכולים לגרום לתשישות רבה. פחד במה יכול להשפיע על כל אחד ואחת מאתנו. גם אנשים שלכאורה נראים בנוח ובעלי ביטחון עצמי בינם לבין עצמם.

פחד במה לא מוגבל רק לשלב המילולי בו האדם נדרש להתבטא במילים מול קהל, אלא גם על עצם המעמד והעמידה או הנוכחות מול אנשים רבים או חשובים. פחד במה הינו מונח המשמש לתיאור כללי של חרדת ביצוע, חרדת פרזנטציה או פחד מפני דיבור בפני קהל. ניתן למצוא מידע על איך מתגברים על פחד במה באתר של שרון גדרון.

מתי ואיפה מתרחשת פחד קהל ובמה?

חרדת ביצוע יכולה מאוד לנבוע מפחד קהל, והיא משפיעה על היכולת שלכם להוציא מן הכוח אל הפועל את מה שאתם יכולים ומסוגלים לעשות. זה יכול לקרות בכל סביבה בה אתם חוששים מפני שיפוט של הביצועים שלכם. פחד זה יכול לקרות גם אם אתם מזדהים בתור בעלי כישרון בדיבור.

מבין הסוגים הנפוצים של פחד קהל ובמה המשפיעים על חרדת הביצוע אפשר למנות בין היתר ראיונות עבודה, הצגה בפני כיתה, מפגש קבוצתי במסגרת העבודה, שיחה עם נציגי שירות לקוחות ואפילו שיחה עם זרים שאיתם אתם מעוניינים ליצור קשר.

איך מתגברים על פחד קהל

יש לא מעט שיטות, טכניקות ואסטרטגיות שמיועדות להתמודד מול פחד קהל ושיפור הביצועים שלכם. אפשר ללכת לסדנה בה תוכלו ללמוד לשלוט על הביטחון העצמי שלכם, יכולת ההבעה שלכם בדיבור ושפת גוף נכונה ואפילו שחקנים יוכלו ללמוד איך להישאר אותנטי מול טלפרומפטר. תוכלו להתכונן על המפגשים ולעשות סימולציות בה אתם מדמים את האירוע קורה מול עיניכם, ולהתכונן בהתאם. אין ספק שהתגברות על חרדת ביצוע היא לא פשוטה, אך שווה את זה.