כמה עולה שמאי מקרקעין?

שמאי מקרקעין מתמחה בהערכת שווי נכסים על פי הזמנת לקוח. הצורך בשמאות מגיע  בעת מסחר בנדל"ן, בעת הגשת בקשה למשכנתא או הלוואה מבנק מסחרי, בעת הגשת בקשה להטלת עיקולים על חייבים, כאשר מתבצעת מכירת חברה אשר ברשותה נכסים ומבקשים לדעת ערכם, בעת הכנת דו"חות כספיים של חברה בעלת נדל"ן, כאשר רשות מקומית מבצעת תוכניות בינוי עיר לצורך קביעת דמי השבחה ובנסיבות אחרות. נשאלת השאלה כמה עולה שמאי מקרקעין? התעריף נקבע על פי מהות הנכס, מיקומו, ההשקעה באיסוף נתונים לגביו, מהות הקשר עם הלקוח ועוד.

גישות שומה

שמאי מקרקעין מוסמך פועל על פי כללי שמאות מקובלים. בישראל קיימים מספר גישות שומה. גישת העלות, גישת ההשוואה וגישת היוון ההכנסות. על השמאי לקבוע איזה מהגישות הינה המתאימה ביותר ספציפית לכל מקרה ועל פיה לבצע הערכותיו. הגישה המקובלת ביותר היא גישת ההשוואה והוא ישתמש בה במקרים בהם היא ניתנת ליישום. היא מבוססת על ניתוח עסקאות לנכסים דומים וביצוע התאמות בין הנכס הנישום לנכס דומה אחר בסביבה. 

תמיכת שמאי בלקוח

שמאי רכוש ומקרקעין יכול לתת הערכה ואף להגן עליה במקרה הצורך בבתי משפט גם אל מול רשויות מקומיות. כך, למשל   ויכוח על שומת מס שבח כאשר המס שנקבע הינו גבוה מדי לטעמו של בעל נכס שנמכר. הערכה נגדית זולה יותר של בעל הנכס עשויה לגרום לתשלום מס מופחת. מסמך שמאות מקרקעין הינו חשוב, ובין היתר, על פיו מתנהלות עסקאות. מומלץ להיעזר בשמאי מקרקעין בעל מוניטין אשר הינו בעל ידע נרחב וניסיון מצטבר בהערכות נכסים מסוגים שונים.  ההשקעה בשירות הזה תועיל רבות לקביעת המחיר לנכס, לתשלום מס שבח נכון, בעת משא ומתן עם רוכש ובמקרים אחרים. למידע בנושא קרקעות חקלאיות להשקעה

אולי יעניין אתכם?