דמי מזונות – כיצד הם נקבעים?

כאשר בני זוג מתגרשים ויש להם ילדים משותפים, והילדים גדלים במשמורת האם, האב יהיה חייב לשלם דמי מזונות. השיטה הנכונה והחכמה ביותר היא, להגיע להסכם בו ההורים בוחנים את צרכי הילדים, ונקבע מהו הסכום הנדרש עבור גידול הילד ומחייתו. יש מקרים בהם ההורים פותחים חשבון בנק משותף עבור עניין זה. שיטה זו נחשבת ליעילה ביותר כיוון שהיא נקבעת בהתאם לצרכים הנוכחיים של הילדים ולא בהסתמך על נתונים שלא רלוונטיים לרמת החיים ולצרכים האינדיבידואליים של הילדים. אם כי לא כל זוג שמתגרש מצליח להגיע להסדר כזה, כיוון שהוא דורש נכונות מצד שני בני הזוג וגם גמישות ורצון לבוא לקראת. במקרים בהם ההורים לא מגיעים להסכמה ידונו בעניין ויתקבלו החלטות על פי מספר פרמטרים.

פרמטרים שמשנים את הקביעה

במקרים בהם בני הזוג לא מגיעים להסכמה יהיה צורך לקבוע את דמי המזונות באמצעות גוף חיצוני. ראשית יש לדעת כי בית דין רבני ייקבע את החלטותיו בנושא באופן אחר מאשר בית דין לענייני משפחה. כמו כן לגיל של הילד יש משמעות באשר לקביעה. דין אחד לילד עד גיל שש, ודין שונה לילד מגיל שש עד גיל שמונה עשרה. נקודה נופת שאי אפשר להתעלם ממנה היא העובדה שלכל דיין או שופט יש עמדה אישית וחוות דעת משלו. וגם זה משפיע על ההחלטה בדבר תשלום דמי המזונות.

תשלום כפול במקרים מסוימים

על פי עו"ד יונית גזל, יש מקרים בהם הילד נמצא משך זמן מסוים בבית האב. כמובן שבימים אלו האב נושא בהוצאות המחיה של הילד. ובד בבד הוא ממשיך לשלם את דמי המחיה. התוצאה היא שהאב משלם סכום כפול עבור המזונות. במקרים מסוימים יופחת סכום דמי המחיה בהתחשב בימים בהם הילד נמצא בבית האב.

התחשבות בהכנסות

בחישוב דמי המזונות יש התחשבות גם בהכנסות של שני ההורים. כך שהאב לא יחויב לשלם דמי מזונות בסכומים גבוהים מכפי יכולתו. כמובן שבכל מקרה טובת הילד היא זו שעומדת מול עיניהם של השופטים ושל הדיינים, והמטרה היא לאפשר לו לחיות את שנות הילדות שלו בצורה נאותה ברווחה ובשלווה.

קראו גם על: ייפוי כוח מתמשך

אולי יעניין אתכם?